Osprzęt do wózków widłowych – rodzaje i przeznaczenie

Osprzęt do wózka widłowego

Wózek widłowy jest pojazdem mechanicznym o wielu zastosowaniach. Często można spotkać go na halach produkcyjnych, w magazynach, w miejscach sprzedaży hurtowej czy na budowach, a czasem wykorzystywane są nawet w marketach, gdzie prowadzi się sprzedaż detaliczną. Dzięki jego pomocy można przewozić, podnosić, zdejmować z półek elementy o bardzo dużej wadze, które znajdują się najczęściej na paletach transportowych.

Czasem jednak potrzeba nam czegoś więcej, niż tylko standardowe funkcje oferowane przez te wspaniałe maszyny. Z tego względu powstał specjalny osprzęt do wózków widłowych, który zdecydowanie zwiększa zakres ich możliwości. Jakie istnieją rodzaje dodatkowych elementów do wózka widłowego? W jaki sposób się je montuje i jakie mają zastosowania? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Wózek widłowy – osprzęt dodatkowy wysokiej klasy

Niemal każdy z nas widział w życiu choć raz wózek widłowy przy pracy. Sporo osób zdaje sobie też sprawę z tego, w jaki sposób on funkcjonuje i do jakich zadań jest wykorzystywany. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość rozbudowy wózka w taki sposób, aby można go było zastosować do zupełnie innych zadań niż te, do których został początkowo zaprojektowany.

Widły do wózka widłowego

Na rynku dostępnych jest wiele różnych elementów akcesoryjnych do wózków widłowych, które pozwalają na całkowitą zmianę przeznaczenia takiego pojazdu. Jednym z takich akcesoriów jest podstawowe narzędzie wózków, czyli widły. Każdy wózek posiada zamontowane swoje widły dostarczane przez producenta, jednak można je wymienić na dłuższe lub szersze – tak aby spełniały one nasze potrzeby.

Łyżki i czerpaki

Drugim elementem, który można spotkać na rynku osprzętu do wózków widłowych, są różnego rodzaju łyżki i czerpaki. Takie narzędzia pozwalają zdecydowanie łatwiej transportować różnego rodzaju materiały sypkie, takie jak piasek czy zboża, luźne, czyli żwir, węgiel albo płynne, np. beton. Ze względu na zastosowanie są one najczęściej wykorzystywane w branży budowniczej i w rolnictwie. Wybierając ten rodzaj osprzętu, należy zwrócić uwagę na jego parametry (masę, pojemność i wartość gęstości nasypowej). W tej grupie akcesoriów można znaleźć wiele różnych wariantów łyżek i czerpaków, w tym szufle, łyżki chwytające, czerpaki-kubełki, czerpaki zbierakowe czy pługi śnieżne.

Wysięgniki

Do wózków widłowych można także zamontować wysięgniki, które także służą do transportowania różnego rodzaju materiałów. W odróżnieniu jednak od podnoszenia elementu widłami, na wysięgniku jest podwieszany. Doskonale sprawdzi się przy transporcie mniej wymiarowych ładunków. Wśród dostępnych na rynku produktów najczęściej można spotkać wysięgniki z hakiem, nastawne i z wciągarką. Najczęściej stosuje się je natomiast na różnego rodzaju budowach.

Chwytaki

Kolejnym z opcjonalnych rozwiązań są różnego rodzaju chwytaki, które pozwalają na bezpieczne i bardzo precyzyjne unoszenie różnego rodzaju ładunków, które z różnych względów nie mogą być transportowane w żaden inny sposób. Wśród chwytaków można znaleźć elementy przeznaczone do chwytania beczek, bel, bloczków betonowych i kartonów.

Czy do paleciaka można zamontować któreś z wyżej wymienionych akcesoriów? Z technicznego punktu widzenia nie, jednak tylko wtedy, kiedy pod uwagę bierzemy klasyczne wózki widłowe paleciaki, które są powszechnie stosowane np. w dużych sklepach do transportu palet z magazynu na sklep. Takie urządzenia mają zazwyczaj na stałe zamontowane widły, których ze względu na konstrukcję całości nie można zdemontować i zamienić na inny element. Wyjątkiem są natomiast paleciaki nowej generacji, w których zastosowano bardzo podobne rozwiązanie do tego, które znane jest z klasycznych wózków widłowych.

Jak zamontować akcesoryjne elementy do wózka widłowego?

W zasadzie nie ma w tym nic skomplikowanego. Należy zdemontować standardowe widły dołączone do wózka, a w miejsce ich mocowań założyć wybrane przez siebie akcesorium. Należy pamiętać, żeby upewnić się, że wszystko jest odpowiednio dokręcone i zabezpieczone.

Call Now Button