Praca w magazynie wiąże się często z potrzebą transportu pakunków o większych gabarytach. Współczesna technologia pozwala to robić stosunkowo szybko, a także odciążając osobę odpowiedzialną za transport, dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń i pojazdów.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków widłowych, które są przeznaczone między innymi właśnie do transportu wewnętrznego. To pojazdy, które mają przeróżne typy oraz zastosowania. Poruszanie się nimi po zakładzie pracy wymaga ukończenia specjalistycznych kursów. W poniższym artykule skupimy się ogólnie na temacie rodzajów wózków widłowych. Opowiemy Ci między innymi o tym, jakie są typy tych pojazdów oraz przybliżymy Ci ich specyfikę.
Jakie rodzaje wózków widłowych można spotkać najczęściej?
Niemal każdy magazyn na stanie posiada przynajmniej jeden wózek widłowy – to pojazdy, które przeznaczone są przede wszystkim do transportu pakunków o większych rozmiarach na terenie magazynu czy zakładu przemysłowego. Poszczególne modele różnią się między sobą ze względu na konstrukcję, a także sposób zasilania.
Każdy zakład przemysłowy lub magazyn ma specyficzne potrzeby i wymagania związane z transportem wewnętrznym. Zakup wózka widłowego powinien więc być bardzo dokładnie przemyślany, gdyż w innym wypadku pojazd ten może się okazać bezużyteczny. Trzeba pamiętać o tym, że taka inwestycja jest dosyć kosztowna, więc dobrze dokładnie zorientować się w możliwościach oferowanych przez poszczególne modele wózków.
Jakie są rodzaje wózków widłowych? Do czego są przeznaczone?
Kiedy pomyślisz o wózku widłowym, pewnie w pierwszej kolejności do głowy przyjdzie Ci widok tak zwanego wózka jezdniowego podnośnikowego czołowego. To pojazd, który nazywany jest przez niektórych widlakiem. Trudno się dziwić popularności tego modelu, gdyż ma wiele różnych zastosowań. To wózek widłowy, który pozwala na zwrotne i wygodne poruszanie się po magazynie. Doskonale sprawdza się także w przypadku załadunku i rozładunku wozów transportowych. To model, który kształtem najbardziej przypomina klasyczne samochody czy chociażby gokarty.
Innym rodzajem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest wózek widłowy podnośnikowy, ale nie czołowy, lecz boczny. To pojazd, który wykorzystuje się do prac z wysoko położonymi przestrzeniami do składowania. Takie wózki widłowe bardzo często spotkać można w magazynach, gdzie towary przechowywane są na wysokich półkach, których dosięgnięcie w inny sposób jest właściwie niemożliwe.
Ostatnim modelem, jaki najczęściej można spotkać w zakładach produkcyjnych, a także chociażby sklepach, jest wózek podnośnikowy prowadzony. To pojazd, który został stworzony z myślą o transporcie towarów w miejscach, gdzie wcześniej wspomniane modele po prostu by się nie zmieściły. Obsługa takiego wózka należy do prostych i zdecydowanie ułatwia on chociażby rozwożenie palet z towarem po terenie sklepu wielkopowierzchniowego.
Typy wózków widłowych – jakie mają jeszcze zastosowania?
Największą zaletą wózków widłowych jest ich uniwersalność. To pojazdy przystosowane przede wszystkim do transportu, ale możliwe jest dzięki nim również odśnieżanie. Wystarczy, że wyposażysz się w odpowiedni pług, który montuje się na płozach.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi już wiesz, jakie są rodzaje wózków widłowych, a także do czego przeznaczone są poszczególne modele. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych pojazdach i akcesoriach, w jakie można je wyposażyć, serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu. Produkcją profesjonalnego oprzyrządowania do wózków widłowych zajmujemy się od lat, więc w tym temacie posiadamy dużą wiedzę merytoryczną.
Kontenery metalowe idealne do magazynu
Być może interesuje Cię zakup nie tylko wózka, ale również koleby samowyładowczej, które możesz na nim zamocować, co ułatwi Ci transport drobnych towarów lub sypkich materiałów? W takim wypadku koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Na co dzień zajmujemy się zaopatrzeniem różnego typu magazynów czy zakładów produkcyjnych. Masz jakieś pytania? Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami – chętnie na nie odpowiemy.