Jaki rodzaj kontenera samowyładowczego wybrać?

Kontenery samowyładowcze

Prace budowlane czy przewóz różnego rodzaju towarów wymagają zaopatrzenia się w pojemnik dobrze dopasowany do podejmowanych działań. Właśnie temu tematowi postanowiliśmy poświęcić niniejszy tekst. Dowiesz się, jakiego rodzaju produkty sprawdzą się najlepiej. Jakie koleby do wózków widłowych wybrać, by ułatwić sobie pracę?

Co to jest koleba?

Koleby są niewielkimi kontenerami samowyładowczymi, które można przymocować na przykład do wózków widłowych, ale też innych pojazdów. Z tego powodu są pojemnikami uniwersalnymi i wykorzystywanymi w wielu sytuacjach. Sprawdzają się szczególnie dobrze na budowach, zarówno w przypadku dostarczania materiałów budowlanych na miejsce prac, ale też wywożenia i wyrzucania gruzu bądź wylewania betonu.

Samo słowo „koleba” pochodzi od dawnego kolebania, to jest kołysania. Z tego powodu pojemniki określane w ten sposób mają samowyładowczy mechanizm, który zależnie od rodzaju produktu działa na różne sposoby.

Koleby do wózków widłowych i nie tylko – jak wybrać?

Koleby PMDC z otwieranym dnem

Koleby budowlane tego rodzaju posiadają otwierane dno, dlatego pozwalają na zrzucenie towaru dokładnie w miejsce, nad którym się znajdują, co ma wiele zastosowań, na przykład w ramach wrzucania zawartości pojemnika nad otworem. Ten rodzaj nie nadaje się do przewozu medium płynnego lub półpłynnego ze względu na nieszczelne dno.

Koleby PMMC Light

Koleby PMMC Light natomiast najlepiej sprawdzają się w przypadku obsługi ręcznej, ponieważ są wyposażone w kółka umożliwiające wygodne przesuwanie. Mają jednak również otwory pozwalające na przewożenie ich za pomocą wózka widłowego. Aby opróżnić pojemnik, należy użyć zamka umieszczonego z tyłu, który zwalnia blokadę. Szczelna konstrukcja umożliwia przewożenie płynów i materiałów półpłynnych, dlatego PMMC sprawdzi się jako koleba do betonu.

Koleby PMMC

PMMC to wyjątkowo uniwersalna koleba budowlana, ponieważ nadaje się do obsługi ręcznej oraz przewożenia na wózkach widłowych. W tym przypadku mechanizm zrzutu jest uruchamiany przez zwolnienie wajchy (nie ma konieczności samodzielnego przechylania pojemnika). Z tego powodu zawartość koleby można wyładować nawet bez zdejmowania jej z wózka.

Koleba NTK

Koleby NTK zapewniają bardzo łatwą obsługę. Są przeznaczone wyłącznie do wózków widłowych. W ich przypadku wykorzystano mechanizm w postaci zbijaka czołowego oraz dźwigni. Koleba, uderzając w kontener, zwalnia blokadę, przesuwa się na kole zębatym do przodu i przechyla. Po uniesieniu jej do góry wraca na swoje miejsce i zatrzaskuje mocowanie na blokadzie. Dla ułatwienia można przymocować do niej linkę. System wyładowczy umożliwia więc zrzut medium bez konieczności opuszczania wózka widłowego.

Koleby PMTC

Koleba PMTC znacznie się różni od powyższych, ponieważ nie posiada zamkniętej konstrukcji. Służy przede wszystkim do transportu większych odpadów po obróbce drewna w tartakach. Posiada podobny mechanizm do powyższego – ma zbijak czołowy do bezobsługowego rozładunku, system wyładowczy może też być uruchomiony przez pociągnięcie dźwigni.

Koleby o wielu zastosowaniach

Zastanawiając się nad wyborem koleby do wózka widłowego, należy przede wszystkim zastanowić się, jakie medium będzie przewożone. Na przykład koleba do betonu czy bardzo drobnego pyłu powinna być szczelna, a więc modele z otwieranym dołem nie będą najlepszym rozwiązaniem, ale za to NTK czy PMMC sprawdzą się doskonale. Należy także zwracać uwagę na wymaganą ładowność oraz zastosowane zabezpieczenia. Zaleca się wybieranie produktów pomalowanych natryskowo antykorozyjnym podkładem i farbą poliuretanową. Dzięki temu można znacznie wydłużyć czas eksploatacji produktu.

Koleby wysokiej jakości

Posiadamy w ofercie wysokiej jakości koleby samowyładowcze, które występują w wielu rodzajach. Wszystkie są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach i charakteryzują się sporym udźwigiem, wieloma wariantami pod względem wymiaru, zastosowania, systemu wyładowczego i świetnymi zabezpieczeniami przed czynnikami zewnętrznymi. Mogą być dostarczone w różnych wersjach kolorystycznych.

Call Now Button