Każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją różnego rodzaju wyrobów na dużą skalę, potrzebuje miejsca, w którym gotowe produkty można przechować do momentu, kiedy będą mogły wyruszyć w dalszą drogę w łańcuchu dystrybucji. Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj duże firmy mają możliwość wyprodukowania i dostarczenia tysięcy swoich produktów do klientów każdego dnia, przestrzeń, w jakiej mogą być one przechowywane, powinna być odpowiednio duża. W tym celu buduje się właśnie hale magazynowe, które stanowią bardzo istotny punkt przedsiębiorstwa. Dlaczego są tak ważne, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania takiej budowy, a także jaki jest jej koszt? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
Budowa hali magazynowej – co trzeba wziąć pod uwagę?
Budowa hali magazynowej nie jest prostym przedsięwzięciem i wymaga dobrego planu, który pozwoli idealnie dostosować wszystkie cechy takiej konstrukcji do potrzeb i wymagań jej użytkowników. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, co będzie znajdować się w magazynie i czy przechowywany towar wymaga specjalnych warunków. Oczywiste jest bowiem, że np. wyroby z tworzyw sztucznych nie potrzebują dodatkowego chłodzenia tak jak np. niektóre produkty spożywcze.
Oprócz tego trzeba też określić dokładnie, jakie mamy możliwości produkcyjne, a co za tym idzie – jaka powierzchnia będzie potrzebna do bezpiecznego przechowywania gotowych wyrobów. Przy określaniu wymiarów magazynu należy też wziąć pod uwagę to, ile sztuk produktów dziennie zostaje wysłanych do klientów. Dzięki temu wymiary takiego budynku zostaną zoptymalizowane, co pozwoli nieco obniżyć koszty jego budowy. Kolejnym ważnym punktem planu hali magazynowej jest oczywiście infrastruktura, czyli wszelkie maszyny, pojazdy i urządzenia, które muszą się w niej znaleźć. Ta kwestia zależy w dużej mierze od tego, co i w jaki sposób będzie przechowywane w magazynie i jakie są wymagania danego produktu.
Jaki jest koszt budowy hali magazynowej i co ma wpływ na ostateczną cenę?
Chyba każdy przedsiębiorca, który prowadzi biznes wymagający posiadania przestrzeni do przechowywania produktów, wie, że nie jest to tanie przedsięwzięcie. To, ile kosztuje hala magazynowa, jest zależne od bardzo wielu czynników. Z tego względu nie da się uśrednić tej kwoty ani stworzyć stałego cennika budowy hal magazynowych. Każde zlecenie jest bowiem rozpatrywane przez firmy zajmujące się tego typu konstrukcjami indywidualnie.
Pierwszą kwestią, która ma wpływ na koszt budowy hali magazynowej za m2, jest oczywiście jej rozmiar. Z technicznego punktu widzenia można założyć, że im większa powierzchnia, tym koszty będą większe i często tak właśnie jest, ponieważ potrzeba więcej osób do ukończenia konstrukcji, większej ilości materiałów – po prostu więcej wszystkiego. W powierzchnię oddzielnie wlicza się również wysokość obiektu – im niższy, tym taniej – tym bardziej że do wykonania tego typu konstrukcji nie jest wtedy potrzebne rozstawianie specjalistycznych urządzeń ani wysokich rusztowań.
Koszt budowy hali magazynowej – lokalizacja i technologia
Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę magazynu, jest jego lokalizacja, a także koszt gruntu, na którym ma on stanąć. Wiadomo, że im bardziej atrakcyjna z logistycznego punktu widzenia okolica, tym działka będzie odpowiednio droższa, dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na rozwiązania optymalne, które zapewnią im bezpieczne przechowywanie wyrobów, a zarazem zmieszczą się w budżecie przeznaczonym na całość projektu budowy hali magazynowej.
To, co również ma bardzo duży wpływ na koszty budowy hali magazynowej, to technologia wykorzystana do jej stworzenia. Wraz z rozwojem tego sektora pojawiły się zupełnie nowe możliwości, które mają ogromny wpływ na szybkość przeprowadzania prac budowlanych i trwałość budynku oraz bezpieczeństwo po jego ukończeniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wykorzystywanie najnowszych zdobyczy techniki oczywiście kosztuje, ale zdecydowanie są to kwestie, na których nie warto oszczędzać.
Prace wykończeniowe oraz całe wyposażenie hali również należy wliczyć w koszty jej budowy – w końcu bez nich nie będzie mogła ona funkcjonować. Wszelkie maszyny, urządzenia i inne elementy, które są niezbędne do realizacji obowiązków na terenie hali magazynowej, również nie są tanie, dlatego powinno się je wliczać do całości budżetu. Wśród nich wymienić można chociażby różnego rodzaju kontenery metalowe, które mogą służyć do przechowywania zarówno gotowych dóbr, jak i materiałów potrzebnych do ich wykonania.
Jak obliczyć koszt budowy hali magazynowej?
Przy rozważaniu kosztu budowy hali magazynowej kalkulator on-line, przygotowany specjalnie z myślą o obliczeniu ceny takiego przedsięwzięcia, jest pierwszym narzędziem, które może pomóc w wycenie. Dzięki niemu można też policzyć, gdzie da się nieco zaoszczędzić, aby w innym miejscu zainwestować i zdecydować się na lepsze rozwiązania, co pozwoli na zoptymalizowanie konstrukcji i dostosowanie jej do swoich wymagań, potrzeb i możliwości finansowych.