Ile waży wózek widłowy? Najważniejsze informacje na temat wózków widłowych

Wózki widłowe, nazywane również wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, często można spotkać w fabrykach, magazynach czy innych tego typu miejscach, w których konieczne jest transportowanie dużej liczby towarów lub ciężkich przedmiotów w szybki sposób. Bardzo często są one niezbędnym elementem wyposażenia w firmach związanych z branżami takimi jak rolnictwo, budownictwo czy logistyka. Wykorzystanie tych pojazdów jest ogromnym ułatwieniem dla pracowników i potrafi w znaczący sposób wpłynąć na efektywność ich pracy. W poniższym wpisie przybliżymy Ci najważniejsze informacje związane z wózkami widłowymi, takie jak ich rodzaje, możliwości i miejsca zastosowania, najczęstsze problemy związane z tymi pojazdami, a także z waga wózka widłowego.

Wózki widłowe – podstawowe informacje

Wózki widłowe są wykorzystywane w transporcie towarów o dużej masie sięgającej nawet wielu ton – w zależności od rodzaju wózka widłowego. Pojazdy te można stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Historia wózków widłowych sięga już lat dwudziestych poprzedniego wieku. Pojazdy te najczęściej posiadają koła, jednak można trafić również na takie, które wyposażone zostały w gąsienice. Na rynku dostępne są wózki produkowane przez wielu znanych producentów, takich jak między innymi Toyota, Still, Caterpillar i wielu innych.

Ogromne możliwości i potencjał ich zastosowania często są niezastąpione w wielu branżach, w których transport towarów jest istotny. W przypadku zastosowania osprzętu do wózków widłowych zakres ich możliwości znacząco się zwiększa. W zależności od przeznaczenia możemy dostosować ten pojazd na wiele różnych sposobów. Wśród dostępnych akcesoriów można znaleźć między innymi platformę pozwalającą pracownikowi na pracę na wysokości, obrotnicę, która może być znacznym ułatwieniem przy rozładunku na przykład skrzyniopalet, czy nawet pług pozwalający na odśnieżanie. Jak więc widać, wózki widłowe mogą zostać wykorzystane w wielu różnorodnych sytuacjach i warunkach.

Budowa wózka widłowego

Wózki widłowe składają się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest rama bezpieczeństwa, która powinna być wykonana z dobrej jakości stali. Kolejną częścią jest podwozie, na które składają się najczęściej cztery lub trzy koła, albo znacznie rzadziej spotykane gąsienice. Oczywiście wózki widłowe posiadają również napęd, w zależności od niego mogą mieć różne rodzaje silników. Kolejnym elementem jest kabina operatora, z której wykonuje on swoją pracę. Oprócz tego są oczywiście widły, które służą do przenoszenia towarów, oraz tak zwany maszt, czyli wyciąg pozwalający na podnoszenie i opuszczanie zawartości ładunku. Wózki widłowe potrzebują również przeciwwagi, która będzie chroniła przed przewróceniem się całego pojazdu.

Najpopularniejsze rodzaje wózków widłowych

Przede wszystkich wózki widłowe mogą się różnić w zależności od tego, czy są zasilane benzyną, prądem, czy gazem. Jednak w zależności od potrzeb i zastosowania można wyróżnić wiele rodzajów tych pojazdów. Poniżej przedstawimy najważniejsze typy wózków widłowych:

  • wózki podnośnikowe,
  • wózki systemowe,
  • wózki antywybuchowe,
  • wózki boczne.

Ile waży wózek widłowy?

Przy wyborze odpowiedniego wózka widłowego należy kierować się również jego parametrami technicznymi – niestety, często kupujący patrzą tylko na to, jakie dany pojazd ma funkcje i udźwig. Jednak koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na rozmiar i wagę wózka widłowego przed jego zakupem.

Waga wózka widłowego jest szczególnie istotna w zamkniętych pomieszczeniach takich jak na przykład hale produkcyjne. Ma ona znaczenie ze względu na podłoże, na jakim pojazd będzie używany. Każdy model wózka widłowego ma inna wagę – zależy ona od wielu elementów, jednak można przyjąć szacunkowe założenie, według którego wózki widłowe spalinowe ważą około 3 t dla udźwigu mniej więcej 1500 kg, 4 t dla 2500 kg, a 5 t dla ciężaru około 3500 kg. Wpływ na wagę wózka ma jednak również napęd, ponieważ, przykładowo, wózki elektryczne zazwyczaj są cięższe od spalinowych.