Często zdarza się, że przedsiębiorcy, stojąc przed dylematem wyboru wózka widłowego, rozważają różne modele i zastanawiają się, który z nich sprosta wszelkim oczekiwaniom i sprawdzi się najlepiej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce zakupu wspomnianej maszyny i odpowiemy na pytanie, jaki wózek widłowy kupić, oraz czym różnią się spalinowe i elektryczne modele. Doskonale wiemy, że wybór sprzętu do firmy może być stresujący, dlatego też niezwykle istotne jest zapoznanie się z jego charakterystyką, by móc poznać jego przeznaczenie, a także wszelkie mocne, ale i słabe strony.
Wózek widłowy – jaki kupić?
Planując zakup wózka widłowego, warto poznać uprzednio różnice pomiędzy modelami spalinowymi i elektrycznymi. Te pierwsze od lat należą do najczęściej wybieranych pojazdów. Nie da się ukryć, że wybór wózka widłowego spalinowego często okazuje się bardziej korzystny niż elektrycznego.
Należy pamiętać, że wózki widłowe spalinowe mają zdecydowanie większą moc, a także są o wiele bardziej wydajne niż te elektryczne. Co za tym idzie, ich udźwig jest znacznie większy, przez co są one w stanie transportować znacznie większą ilość ładunków przy jednakowej liczbie wykonanych cykli pracy. Niewątpliwym atutem, a jednocześnie przewagą wózków spalinowych nad pojazdami z napędem elektrycznym jest fakt, że są one przystosowane do pracy wielozmianowej. Co więcej, nie wymagają wielogodzinnego ładowania baterii, a jedynie szybkiego procesu tankowania bądź wymiany butli LPG, co zdecydowanie oszczędza czas oraz usprawnia transport przewożonych ładunków.
Istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru wózka spalinowego, jest kwestia kosztów eksploatacji urządzenia – są one o wiele niższe niż w przypadku utrzymania pojazdów elektrycznych. Warto również zwrócić uwagę na cenę wspomnianych maszyn. Biorąc pod uwagę porównywalne parametry oraz rozmiar, model elektryczny będzie kosztował w granicach aż o 15 tys. więcej niż podobny z napędem spalinowym.
Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe?
Decydując się na wybór konkretnego modelu wózka widłowego, warto zapoznać się uprzednio z jego możliwościami, jak i zastosowaniem w określonych warunkach. Należy wiedzieć, że zazwyczaj wózki widłowe elektryczne stosowane są w budynkach, zaś te z napędem spalinowym bywają raczej używane na zewnątrz lub w obiektach półotwartych. Istnieją jednak modele z napędem elektrycznym, które przeznaczone są do użytku na zewnątrz, ale także spalinowe o konstrukcji umożliwiającej ich stosowanie wewnątrz obiektów.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niska temperatura panująca poza budynkiem może mieć negatywny wpływ na wydajność i żywotność akumulatorów zastosowanych w widłowych wózkach elektrycznych. W przypadku wózków spalinowych, poziom emisji hałasu oraz spalin może z kolei okazać się zbyt wysoki do pracy wewnątrz, nawet w przypadku urządzeń, w których zastosowano nowoczesne filtry i systemy tłumiące.
Wózki widłowe spalinowe najczęściej wykorzystuje się w transporcie ciężkich elementów na budowach oraz w składach budowlanych, w hurtowniach przemysłowych, półotwartych magazynach, halach produkcyjnych, a także pod zadaszonymi wiatami oraz na terenie otwartym. Modele z zabudowaną karetką z powodzeniem mogą być wykorzystywane w niesprzyjających warunkach atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz bądź śnieg. Ten rodzaj maszyny poradzi sobie także na śliskiej nawierzchni przyzakładowego placu. Umożliwia to opcja zamontowania łańcuchów na oponach pneumatycznych bądź też specjalistycznych kolców wkręcanych w opony. W tym jednak przypadku warto wiedzieć, że o ile pojazdy z kolcami mogą wjeżdżać do budynków, tak łańcuchy śnieżne powinny być każdorazowo demontowane przed wjazdem do pomieszczenia.
Jaki wózek widłowy używany kupić?
Nie da się ukryć, żeby bycie pierwszym właścicielem maszyny to opieka gwarancyjna oraz pewność bezawaryjnej pracy. Niestety, to rozwiązanie ciągnie za sobą spore koszty, zwłaszcza w porównaniu z zakupem chociażby rocznego czy dwuletniego sprzętu używanego. To właśnie dlatego wózki widłowe z drugiej ręki są bardzo częstym wyborem podczas tworzenia bądź rozbudowywania przedsiębiorstwa.
Nikogo nie zaskoczy fakt, że na używany wózek widłowy zazwyczaj decyduje się każdy, kto potrzebuje mieć taki pojazd w swojej firmie, jednak nie może pozwolić sobie na zakup nowej maszyny. Jak wiadomo, nowy sprzęt zapewne będzie działał lepiej i będzie wykazywał się większą niezawodnością. Należy jednak zastanowić się, czy nowe wózki widłowe zawsze są warte swojej ceny. Większość firm wykorzystuje wspomniane maszyny w sposób umiarkowany, maksymalnie kilka godzin dziennie.
Aktualnie rynek wtórny jest niezwykle bogaty i z pewnością łatwo znaleźć model optymalnie dostosowany do potrzeb i możliwości naszego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, aby zachować rozsądek i unikać nadmiernych oszczędności podczas zakupu używanych wózków widłowych. Często zdarza się również, że osprzęt do nieco starszych egzemplarzy jest o wiele tańszy i szerzej dostępny niż w przypadku nowych, niedawno wyprodukowanych modeli. Z całą pewnością można kupić używany wózek widłowy, który będzie służył długo i spełni swoje zadanie. Co oczywiste, w przypadku planowanej intensywnej eksploatacji warto zastanowić się nad zakupem nowej maszyny.